top of page

 

6 זמרות ייחודיות ומקוריות להפליא שיפתחו לך את הראש

פיתוח קול הוא תחום רחב, ותהליך הלמידה של זמר/ת מורכב משלבים וצעדים רבים. חלק נכבד מהלמידה מושפע מהאזנה וחיקוי של זמרים וזמרות אחרים, וכדאי לוודא שיש לך מודלים ראויים לחיקוי, שמשתמשים בקול שלהם בצורה נכונה. 

אני מאמינה שאנחנו סופגים את המוזיקה שאנו שומעים, ושככל שנאזין ליותר סגנונות, להקות וזמרים/ות, כך נקדם את ההתפתחות הקולית והמוזיקלית שלנו. 

יש כל כך הרבה זמרים וזמרות מוצלחים, ולכן ההמלצות שלי יתפרשו על גבי סדרת מאמרים נרחבת, כשהמאמר הנוכחי יכלול 5 זמרות יוצרות מיוחדות ומקוריות להפליא שיש המון מה ללמוד מהן. 

רג׳ינה ספקטור

רג׳ינה, שמוכרת בזכות השיר Fidelity, היא זמרת עם קול צלול וסטייל ייחודי, גם בהפקה המוזיקלית שעוטפת את שיריה וגם בלחנים המופלאים שלה. 

אפשר ללמוד ממנה המון על יצירתיות, דיוק, שילוב בין ז׳אנרים וחיבור ראוי בין מילים למוזיקה. כזמרת היא משחקת באופן מעניין בין צלילים רכים ומלטפים עם אוויר בקולה לבין צלילים מלאים, צלולים ועשירים, כל זאת תוך כדי יכולת לשיר בצורה מדויקת ומוזיקלית להפליא. 

 

קייט בוש

זמרת הסופרן המופלאה הזו, ששחררה את האלבום הראשון שלה (The Kick Inside) בשנת 1978 כשהיא בת 19 בלבד, היא בין הדברים הכי טובים שקרו בשנות ה-80.

האלבום נכתב ע״י קייט והופק ע״י דיוויד גילמור, והוא מלא בשירים ועיבודים מעניינים, יצירתיים ואמנותיים. האלבום משלב סגנונות של פופ ובארוק (מוזיקה קלאסית) וכך גם קייט בשירתה הייחודית מפגינה יכולות וירטואוזיות רבות ומנעד מרשים. הקול שלה דק ומלא ברק, והיא מצליחה להגיע לצלילים גבוהים וקלילים בלי שום מאמץ, ובמקביל נוחתת לצלילים נמוכים ברכות עם סאונד מלא עומק ונפח. 

בעיניי זה אלבום מופתי שחובה לכל זמר/ת!

 

 

ביורק 

ביורק היא זמרת כל כך מגוונת וחדשנית שלא מפחדת ללכת למקומות לא קונבנציונליים, לשיר בסאונדים ״מוזרים״ ולחבר בין סגנונות שונים. 

היא מצליחה להיות מדויקת כשמדובר בהבעה והתייחסות למילים, ולרדת לפרטים הכי קטנים בהפקת השירה שלה בהתאם לרגש, למסר ולאווירה שהיא רוצה להעביר. השיר המוכר ביותר שלה הוא ״It's Oh So Quiet״ שצירפתי כאן, אבל הוא לא באמת מייצג את הטווח הרחב של סגנונות שביורק מצליחה לשלב ביניהם - רוק, אלקטרוני, טריפ הופ ועוד... ממליצה בחום להקשיב לשירים כמו: Army Of Me, Human Behaviour ורבים אחרים...

בכלל, כדאי להקשיב לאלבומים שלה לפי הסדר ולראות איך היא התפתחה, את התרבות הסקנדינבית שמשתקפת בקולה ואת מגוון הסאונדים שהיא יכולה להפיק, כשהאהוב עליי מביניהם הוא המשחק עם דיסטורשן ורוק.  

טורי איימוס

 

בין שירים כמו Crucify, Silent All These Years, Winter, Cornflake Girl ועוד רבים וטובים, טורי מפגינה יכולת הבעה מפליאה, בלי לפחד להיכנס לעומקים רגשיים ושירתיים, בלי לפחד ״ללכלך״ בשירתה ובמילותיה, לשחק עם המוזיקה והקול שלה כדי לבטא את עצמה בלי פשרות. 

טורי היא לא זמרת עם קול גדול, אבל היא זמרת עם Say עוצמתי, ויש המון מה ללמוד ממנה על התייחסות לטקסט, על תעוזה, על הגשה ועל וירטואוזיות והפקה.

ממליצה בחום על המון מהאלבומים שלה, ובראשם על: Little Earthquakes ו- Scarlet's Walk. 

פיונה אפל

זמרת האלטרנטיב המוכשרת הזו היא דוגמא טובה לשילוב בין קול צלול לשירה ״מלוכלכת״, היא מצליחה להשתמש באוויר ובתהודה בצורה מיוחדת שמשלבת בין סטיילים שונים, כמו רוק, פופ ואפילו קצת Soul. 

מעניין להקשיב למשחקים שלה עם הקול ולזהות את הדגשים השונים שהיא מניחה על המילים, בעזרת דיקציה מוצלחת היא כאילו מתופפת את המילים, מה שנותן המון גרוב ועניין לשירים שלה. 

ממליצה בחום להקשיב לעומק, לזהות את התמרון שלה בין הרגיסטרים והמנעד ואפילו לנסות לשיר שיר או שניים שלה תוך ״חיקוי״ לשם למידה. אני מאמינה שהרבה מההתפתחות שלנו מתבצעת ע״י חיקוי צבעים וסאונדים שאנחנו שומעים, כדי שאחר כך נוכל להחליט מה מהכלים האלו לקחת איתנו הלאה, לשיר כזה או אחר. 

ג׳ואנה ניוסום

 

ג׳ואנה היא זמרת ונבלנית מיוחדת במינה, עם סאונד שירה שונה מהרגיל. 

השירים שלה, כמוה, מלאים עניין ומקוריות, ומשלבים בין אלמנטים מהמוזיקה הקלאסית לבין פולק, פופ ועוד...

הצבע הייחודי שלה בקול, המשחקים בין סאונד ״ילדותי״ מלא Twang ו- Brightness לבין אווריריות ונפח בקולה מרתקים לאוזן ויוצרים גוון אישי שלה, ויחד עם הנבל שמשתלב כל כך יפה בשירים שלה, התחושה היא שאנחנו שומעים מוזיקה מעולם אחר. 

ממליצה בחום על כל האלבומים שלה, לדוגמא: Have One On Me. 

bottom of page