top of page
סוגי קולות
 נהוג לסווג זמרים וזמרות לקולות שונים, בין אם המטרה היא לסייע בהתאמת שיר או  למיין לסקציות במקהלה/הרכב קולי.
 סוגי הקולות הפופולריים הם: 
 סופרן, מצו ואלט לנשים
 טנור, בריטון ובס לגברים
 הרבה אנשים נוטים לחשוב שהסיווג הקולי מתבצע לפי מנעד בלבד, אבל זה לא  מדויק. 
 החלוקה לקולות בעצם מבוססת על צבע הקול ועל המנעד גם יחד.
 למעשה, נחפש שני דברים:
 1. בתוך בדיקת המנעד של הזמר, נבדוק מה הגוון הקולי שלו ברגיסטרים שונים.  למשל - לאלטית אמיתית יהיה גוון קול בשרני ובריא באזורים הנמוכים של הקול שלה.
 2. נחפש את האזורים בקול שבו הזמר/ת נשמעים הכי טוב, האזורים שבהם קל  להם להפיק סאונד מלא, טבעי, בוהק, בריא, עשיר ונוכח. למשל, זמר טנור יישמע קליל  ונינוח באזורים הגבוהים של הקול שלו, לעומת זמר בס, שהגבוהים שלו יישמעו  חנוקים ומאומצים.
21072_254868674441_3964759_n.jpg
סוגי קולות נשיים
סופרן - ניתן להבחין בין סופרניות עם גוון קול דק (שעליהן קל לשמוע שהן
סופרניות) לעומת סופרניות עם גוון קול עבה ו״דרמטי״ יותר, ובמקרה כזה נוכל לזהות אותן כסופרניות בין היתר כי הצלילים הגבוהים נשמעים עליהם מלאים, נוחים לשירה וקלים לביצוע (כל מה שמעל לה 4). מריה קארי היא דוגמא לזמרת סופרן שיש לה מנעד מאוד רחב, ומגיעה לצלילים מאוד נמוכים, אבל אפשר לשמוע איך הנמוכים שלה אוורירים ולא ״בשרניים״ לעומת הגבוהים שלה שנשמעים מאוד מלאים (ולמעשה לא נשמעים גבוהים עליה, (מה שמחזק את היותה סופרנית).
 
סופרניות מוכרות: קייט בוש, סלין דיון, מריה קארי, אריאנדה גרנדה,
סינדי לאופר, דולי פרטון, דמי לובטו, קירסטן בל.
מצו-סופרן - בדרך כלל נוכל להבחין בזמרת מצו בעזרת הגוון העמוק יותר של הקול, והוא נוטה לצלצל טוב יותר בצלילי האמצע (ולא בקצוות), זה סוג הקול הנפוץ ביותר במוזיקה קלה. 
 
מצו-סופרניות מוכרות: ביונסה, כריסטינה אגילרה, וויטני יוסטון,
ארית׳ה פרנקלין, מדונה, אידינה מנזל, אלה פיצג׳רלד.
אלט - זמרות אלט מתאפיינות בגוון קול עמוק ולעיתים ״חלול״ או ״כהה״ באזור הגבוהים. ניתן בדר״כ לשמוע את עובי הקול כשהן עולות לגבוהים, שמתאפיין גם בצליל יותר כהה ועמוק, לעומת סופרן ומצו שהצליל שלהן מקבל צבע יותר בהיר, חד ו״מבריק״. האזור הנמוך בקול של זמרות אלט בעל נוכחות ובשרניות גבוהה ביחס לסופרן ומצו. יש הנוהגים לומר שניתן להגדיר זמרת כאלטית אם הקול שלה נשמע גברי. 
 
אלטיות מוכרות: אלישיה קיז, אינדיה ארי, נינה סימון, שרה ווהן, אדל,
דיאנה קרל, שירלי בייסי, אניטה בייקר.
סוגי קולות גבריים
טנור - הקול הגברי הגבוה ביותר (למעט יוצאי דופן כמו דוד דאור שמגיעים אפילו יותר גבוה מהמנעד של טנורים סטנדרטיים). ניתן לזהות לפי גוון הקול הדק יותר, אך עשיר ומלא באזורים הגבוים של הקול. מנעד של טנורים יכול בקלות להרגיש נוח לזמרת מצו-סופרן ברוב המקרים. 
לפעמים נוטים להתבלבל בין טנורים לבין קול נשי כי הסאונד של הטנורים לרוב נוטה להיות מאוד בוהק ודק ביחס לשאר הקולות הגבריים.
טנורים מוכרים: מייקל ג׳קסון, אלטון ג׳ון, ברונו מארס, פרדי מרקורי
סטיבי וונדר, דמיאן רייס, סם סמית׳, סטינג.
בריטון - הקול הגברי שמצלצל הכי טוב באזור הרגיסטר האמצעי. כמו טנורים,, גם זמרי בריטון די נפוצים במוזיקה הקלה, אבל בשונה מזמרי הטנור - יש להם גוון קול עמוק יותר וכאשר הם מגיעים לצלילים גבוהים, אנחנו נשמע בדר״כ סאונד מאומץ יותר, חנוק יותר או עבה יותר.
צלילים גבוהים שבאים בקלות לטנור, אצל בריטון לרוב ידרשו יותר תמיכה וטכניקה קולית. 
בריטונים מוכרים: פול סיימון, פרנק סינטרה, דיוויד בואי, כריס קורנל, אדי וודר,
מייקל בובליי, נאט קינג קול, ג׳ים מוריסון, אלביס פרסלי.
בס - הקול הגברי הנמוך ביותר והנדיר ביותר. מאוד קשה למצוא בסים אמיתיים, מאחר ובנוסף לכך שהמנעד שלהם נוטה להיות נמוך מאוד, גם הסאונד שלהם באזורים הללו נשמע מאוד בריא, עמוק, בשרני ונוכח. בניגוד לצלילים גבוהים, שניתן להוסיף למנעד עם טכניקה ועבודה קולית הדרגתית, צלילים נמוכים כמעט ולא ניתן להוסיף, אלא רק לשפר את השליטה במנעד הנמוך שיש באופן טבעי. לפיכך, זמרי בס אמיתיים הם כאלו שכבר בקול הדיבור שלהם ניתן לזהות את אותו גוון קול עמוק ועבה.
בסים מוכרים: לואיס ארמסטרונג, לאונרד כהן, אבי קפלן (פנטטוניקס), 
בארי וייט.
 לסיכום, החלוקה לקולות נשיים וגבריים מתבצעת בקבוצות של 3 לכל מין - גבוה, אמצעי ונמוך, כאשר לרוב הקולות הנמוכים הם הנדירים יותר.
לכל צבע קול וזמר יש את הייחודיות שלו, והכי חשוב לזכור זה שלא משנה לאיזה סוג קול את/ה משתייכ/ת ומה המנעד שלך - הדבר הכי משמעותי הוא מה את/ה עושה עם הקול שלך, השליטה הווקאלית, הטכניקה וההגשה האישית והייחודית לך.
bottom of page